Pierwsze kroki – porady dla początkujących

Na początek skup się tylko na Wielkich Arkanach i dobrze je poznaj.

Te 22 karty to absolutna podstawa pracy, bez ich znajomości ani rusz . Małe Arkana po prostu odkładaj, zajmiesz się nimi gdy opanujesz WA, tak zawsze jest łatwiej. Nie przejmuj się że będzie ?za mało znaczeń? – gwarantuję że jeszcze nie raz zgubisz się w ich gąszczu. 😉

Pracuj tylko z małymi rozkładami (np. 3 Karty)

Unikaj skomplikowanych rozkładów, ponieważ aby powiązać ze sobą wiele kart trzeba mieć już troszkę praktyki. Z niewielkimi rozkładami będzie dużo łatwiej, ale nie znaczy to że informacje będą gorsze czy niewystarczające.

Tak na marginesie, czy wiesz po czym poznać profesjonalistę? Właśnie po tym, że zazwyczaj wcale nie potrzebuje nie wiadomo ilu rozkładów z mnóstwem kart ? wyciąga jedną, trzy, czasem sześć i to mu wystarczy by wyczerpująco odpowiedzieć na prawie każde pytanie.

Przy pierwszych próbach interpretacji nie wahaj się sięgać po ściągi

Zapamiętanie kart samo przyjdzie z czasem i praktyką, naprawdę nie trzeba siadać i wkuwać wszystkiego. Pamiętaj tylko aby stosować takie pomoce naukowe z umiarem: niech interpretacja będzie Twoją pracą twórczą, a nie powtarzaniem. W rzeczywistości papugowanie się nie sprawdza, dlatego rozmyślając nad rozkładem poprzestań na przypomnieniu sobie podstawowych haseł dotyczących danej karty, a następnie postaraj się zrozumieć lub poczuć co ona przekazuje w odniesieniu do Twojego pytania..

Nie odwracaj kart, chyba że robisz rozkład typu Tak/Nie

Odwracanie kart zwykle komplikuje i utrudnia życie, to znaczy ciężko jest zrozumieć o co chodzi w rozkładzie. Nie jest to oczywiście żadna tam reguła, bo są adepci którym odwracanie służy ? w tej kwestii musisz przekonać się osobiście. Jeśli zauważysz że to Ci przeszkadza, pracuj tylko z kartami w pozycji prostej. Ja na przykład po dziś dzień nie odwracam kart, z całego rozkładu i tak wiadomo czy chodzi o pozytywny aspekt danego arkanu, czy też negatywny. Karty odwrócone sprawiają natomiast, że rozkład przestaje być dla mnie czytelny, mam ochotę zaraz ustawić je wszystkie do normalnej pozycji… ale czuję opór, mam wrażenie że podobna ingerencja zaburzy energię rozkładu i źle wpłynie na informacje.

ZAWSZE MYŚL O ROZWIĄZANIU, A NIE O PRZESZKODACH

Gdy próbujesz odpowiedzieć na  pytanie i skupiasz się na tym, że ?nie wiem, nie rozumiem o co chodzi?, to żadna odpowiedź nie przyjdzie, w Twojej głowie pojawi się tylko wielki znak zapytania albo czarna pustka… Wrota intuicji trzeba otworzyć, a najskuteczniejszym sposobem jest właśnie koncentracja nad zrozumieniem i poznaniem odpowiedzi. Wtedy ona naprawdę przychodzi sama, masz przy tym wrażenie że to największa oczywistość na świecie.

Przechowywanie talii

Karty można przechowywać w specjalnym woreczku, lub skrzyneczce. Pamiętaj aby je szanować, a będą Ci dobrze służyły.

Zawsze po pracy układaj karty ? jest to symboliczne uporządkowanie energii, powrót do stanu pierwotnego.

Prawidłowo karty powinny być posegregowane w następującej kolejności:

Wielkie Arkana (od Głupca do XXI Świat, obrazek Głupca jest na początku)

Małe Arkana (zawsze od Asa do X i karty dworskie od Pazia do Króla. Gotowy stosik otwiera As, kończy Król danego koloru). Kolejność kolorów też jest ważna i absolutnie nieprzypadkowa:

Buławy

Kielichy

Miecze

Monety

Gdy już uporządkujesz MA złóż je razem, tak aby As Buław znalazł się na wierzchu, natomiast ostatnią kartą był Król Monet.

Ostatnim krokiem jest dołączenie WA – na początku całego stosiku ma się znajdować Arkan 0 Głupiec, na spodzie Król Monet.

Tasowanie i rozkładanie kart

Przed przystąpieniem do tasowania musisz ustalić dwie rzeczy:

o co pytasz (czyli zadać pytanie)

zdecydować się jaki rozkład robisz

Tarota tasujemy zupełnie tak samo jak karty do brydża. Ważne jest, aby w trakcie zrobić trzy stosiki i przełożyć lewą ręką w kierunku do siebie (jeśli stawiasz karty komuś innemu, podaj mu talię i niech sam przełoży). Aby stworzyć taki stosik po prostu trzymaj talię w dłoni (zawsze koszulkami do góry, nie widzisz obrazków) wypuść trochę kart z dołu. Przesuwasz rękę, robisz drugi stosik, następnie znów przesuwasz i masz trzeci. W ten sposób pierwsza karta z trzeciego stosiku jest tą, która była na wierzchu całej talii. Uwaga, teraz będzie ?najtrudniejsze?:

bierzesz lewą w rękę pierwszy stosik

dołączasz do drugiego (kładziesz na nim)

zbierasz wszystko razem i kładziesz na trzecim.

To jest właśnie przekładanie kart. Możesz tasować dalej…

Tasujesz tak długo, aż uznasz że wystarczy. W trakcie tasowania zawsze koncentruj się tylko na pytaniu które zadajesz i rozkładzie który za chwilkę zrobisz. Nie rozpraszaj się czymkolwiek, nie myśl o innych rzeczach, bo wtedy karty które wyciągniesz mogą dotyczyć obiadu, a nie losów Twojej miłości. Z tym obiadem oczywiście żartuję. 😉 Jeśli podczas tasowania i wyciągania będziesz mieć rozbiegane myśli, karty mogą odzwierciedlić ten bałagan i po prostu rozkład nie będzie miał sensu.

Przy wyciąganiu kart możesz trzymać całą talię jak wachlarzyk (zawsze obrazkami do dołu, żeby nie było widać co wybierasz), możesz rozłożyć przed sobą lub trzymać talię złożoną. Można wyciągać karty po kolei, można z dowolnego miejsca w talii ? to wszystko zależy od tego jak będzie Ci najwygodniej. Wyciąganie po kolei ma tę wadę, że zawsze może się okazać że niezbyt dokładnie potasowaliśmy karty i wyciągniemy same Miecze, Buławy czy Wielkie Arkana, dlatego jednak lepiej jest brać je z losowego miejsca. Karty zawsze wyciągamy lewą ręką, ponieważ symbolicznie lewa ręka bierze, prawa jest dająca.

Wybierając karty możesz od razu kłaść je na odpowiednie miejsca, ale zachowaj kolejność przewidzianą przez schemat i pamiętaj aby jeszcze ich nie odkrywać. Można także odkładać je na stosik, musisz tylko zawsze pamiętać, że w tym wypadku karta znajdująca się na samym spodzie jednocześnie będzie pierwszą kartą w rozkładzie.

Jeśli zdecydujesz się stosować karty odwrócone, należy w trakcie tasowania (przed przełożeniem) podzielić talię na dwie połowy i jedną po prostu odwrócić tak aby obrazki były ?do góry nogami?. Wszystko razem znów tasujemy aby wymieszać karty proste z odwróconymi.

Akcesoria Tarocisty

Oprócz talii kart obowiązkowo będzie Ci potrzebna jedynie biała świeca ? płomień białej świecy oczyszcza myśli, oraz chroni przed niedobrymi energiami. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy stawiasz karty osobom trzecim, ponieważ po sesji gdy już gasisz świecę symbolicznie odcinasz się też od osoby i problemów które Ciebie nie dotyczą.

UWAGA: ponieważ tradycyjnie przyjmuje się że siarka zanieczyszcza ogień, świecę zawsze zapalamy zapalniczką. Świecy nigdy nie zdmuchujemy, należy ją gasić specjalnym kapturkiem.

Jeśli chcesz możesz również zapalać kadzidełko o ulubionym zapachu, pamiętaj jednak że jeśli stawiasz karty komuś innemu, osoba ta nie koniecznie musi lubić dany zapach, dlatego najpierw upewnij się że nie będzie mu/jej przeszkadzał.

Ogólnie do pracy z tarotem nie bardzo nadają się słodkie zapachy owocowo-kwiatowe, polecam raczej ziemskie, dyskretne takie jak:

paczuli

piżmo

sandał

Zabierając się do sesji zadbaj o czystość i estetykę otoczenia ? z pewnością łatwiej jest się skupić w miejscu gdzie jest cicho, czysto i przyjemnie. Poproś najbliższych żeby Ci nie przeszkadzano, wyłącz telefon.

Powodzenia!