Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Co symbolizuje fioletowy kolor ? : SZKÓŁKA TAROTA

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co symbolizuje fioletowy kolor ?
PostZamieszczono: 27 kwie 2011 14:37 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Na przykład ten kolor sukni Kapłanki (Rider-Waite) :?: Wiem, że pewni określają to jako purpura. Po mojemu to fiolet.

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii
— Steven Weinberg

Tytuł: Re: Co symbolizuje fioletowy kolor ?
PostZamieszczono: 27 kwie 2011 21:45 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

W oryginalnej talii Waite'a suknia Kapłanki ma kolor niebieski (błękitny). Być może masz talię będącą modyfikacją talii klasycznej. Błękit u Kapłanki to "kolor niebiański", odwołanie do duchowości. Symbolicznie kolor niebieski zawsze był kolorem uduchowienia, dlatego stosowano go np. na wszelkich wyobrażeniach maryjnych i to nie tylko ze względu na to, że kojarzy się z niebem. Za barwnik niebieski od czasów średniowiecza służyła ultramaryna, która pozyskiwana była z lapis lazuli. Ten proces pozyskiwania był dość drogi, dlatego kolor niebieski wykorzystywano głównie do ozdabiania świętych obrazów i figur. Stąd też w kulturze jest dziś łączony ze świętością i duchowością.

PostZamieszczono: 27 kwie 2011 23:01 
Administrator
Awatar użytkownika

Właśnie miałam zamiar to napisać. :)
Hmmm... w oryginale szata Kapłanki jest jasnobłękitna, wnioskuję zatem że być może posiadasz talię Radiant. Chociaż tu też zdecydowanie użyto odcieni niebieskiego:

Obrazek

Poza tym co napisał Rasid, błękitna szata Kapłanki nawiązuje również do wody, a woda symbolizuje emocjonalność, zmienność (przypływy i odpływy), dostosowanie się.

Fiolet to zupełnie inna historia: kojarzymy go ze sferą duchową, stanowi ostatnie ogniwo tego co ziemskie, dalej jest już wyższy wymiar. Co ciekawe fiolet ma najwyższą wibrację widzialnego koloru, a w praktyce to ostatni kolor jaki fizycznie rejestruje ludzkie oko.
W tęczy jest siódmym kolorem (lecąc po kolei: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fiolet). Równocześnie są to barwy naszych czakr, ostatnia czyli Sahashrara – czakra korony, jest fioletowa. :) Więcej o kolorach, czakrach i ich znaczeniu można poczytać choćby tu: http://www.eioba.pl/a/1tpi/czakry-opis
W tarocie fiolet i purpurę mamy na karcie XI Sprawiedliwość - szata postaci jest czerwona, natomiast zasłona z tyłu fioletowa. Czerwień (pierwsza i najniższa czakra, ziemskość!), odnosi się do sądów doczesnych, praw i regulacji ludzkich które w różnych miejscach na ziemi mogą być zupełnie różne. Za zasłoną zaczynają się prawa uniwersalne, wyższe, takie którym podlegamy wszyscy i wszędzie choć ich nie widać gołym okiem. :) Karta ta po prostu uczy, że poza nie zawsze doskonałym ziemskim wymiarem sprawiedliwości, istnieje jeszcze prawo boskie, karma - bądź jak kto woli - los który zawsze wyrównuje rachunki.

EDIT. Uhmmm... A może właśnie pisząc swój post miałeś na myśli XI Sprawiedliwość, ale się przejęzyczyłeś? Tu są i purpura, i fiolet - na Kapłance nie bardzo.

PostZamieszczono: 30 kwie 2011 20:54 
Fan TarotNet
Awatar użytkownika

Już kochani lecę, odpowiadam. Wcześniej nie mogłem bo spiętrzyły mi się jakoś inne zajęcia.

Tak, pomyłka zaszła w nazwie talii. To nie był Rider-Waite jak podałem a Universal Tarot (Lo Scarabeo).
Jest tak, że talia mego pierwszego użytku to Universal Waite, którą to posługuję się gdy ciągnę z obydwu Arkanów. Natomiast w Universal Tarot mam odłożone już na bok same WA, których to używam gdy zdecyduję kłaść tylko WA. W ten sposób nie muszę za każdym razem grzebać się z kartami, wyciągać je z całej talii (obydwu WA), bo to w sumie byłoby upierdliwe.
No i tak mi się popitoliło, że myślałem do tej pory (znaczy się do pory kiedy przeczytałem Wasze komentarze tu i zaraz potem sprawdziłem oryginalne opakowanie Universal Tarot), że Universal Waite to ten klasyczny Rider-Waite, a Universal Tarot to Universal Waite. Tak to bywa gdy ma się kilka podobnych wizerunkowo talii. A swoją drogą, klasycznego Rider-Waite też mam, gdzieś tam razem leży z innymi kartami :lol: :lol:

To jest ta karta

Obrazek

Dziękuję za komentarze Kinga i Rasid. Dla mnie to było ciekawe i pouczające.

BTW: Tylko dlaczego to takich strasznych wielkich rozmiarów dostało to :?: Patrzyłem, bawiłem się z ustawieniami w skanowaniu, próbowałem też różnych rozmiarów na samej upload website (niektóre z tych rozmiarów to z kolei były zdecydowanie za małe co do tej karty aby takie zapodać tutaj) i nic z tego. Może mógłby ktoś podać jakąś wskazówkę jakby to zrobić po ludzku :?:

Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii
— Steven Weinberg

PostZamieszczono: 02 paź 2020 08:29 
Rozglądam się

Nie można bezpośrednio powiedzieć, co dany kolor symbolizuje. Zależy to od kultury i wierzeń. Np w tarocie fiolet może być niejako zdradą

PostZamieszczono: 05 paź 2020 09:19 
Rozglądam się

A tutaj w ogóle możesz sprawdzić tarot online https://e-wyrocznia.pl/tarot-online/

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ]