Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Giermek, Rycerz, Królowa, Król - podział Kart Dworskich : TAROT W PRAKTYCE

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Giermek, Rycerz, Królowa, Król - podział Kart Dworskich
PostZamieszczono: 03 sie 2009 15:18 
Karty Dworskie Tarota dzielą się na : Giermków, Rycerzy, Królowe i Królów.
Giermkowie (Paziowie) reprezentują osoby młode.
Rycerze odpowiadają osobom dorosłym, ale nie mającym jeszcze stabilnej pozycji.
Królowe przedstawiają kobiety dojrzałe oraz zasadę żeńską.
Królowie reprezentują dojrzałych mężczyzn, zasadę męską oraz ludzi na stanowisku posiadających władzę.

Co jeszcze można dodać do takiego ogólnego opisu?

Tytuł: Re: Giermek, Rycerz, Królowa, Król - podział Kart Dworskich
PostZamieszczono: 04 sie 2009 21:40 
Administrator
Awatar użytkownika

Dużo, oj dużo. :) Każda karta dworska to także określony typ człowieka, z charakterystycznymi upodobaniami i postępowaniem, myślę że jeszcze opowiemy o każdej postaci z osobna.

Do ogólnego przyporządkowania o którym powiedziałaś warto dodać parę słów.
Paziowie to nie zawsze bardzo młodzi ludzie, bo Paź może wskazywać na osobę która jest np. naszym podwładnym, coś ma dla nas zrobić, czegoś będzie od nas chciała etc.
Rycerze nie zawsze są mężczyznami, ale na pewno jest to ktoś przed trzydziestką, może lekko po.
Królowe to kobiety od 30-35 lat w górę, choć nie koniecznie, bo czasami jest to kobieta młodsza, ale dumna, niezależna, o dużej samodzielności.
Królowie podobnie, tyle że w męskim wydaniu.

PostZamieszczono: 04 sie 2009 21:45 
Czy Królowe mogą przedstawiać mężczyzn, a Królowie - kobiety ?

PostZamieszczono: 06 sie 2009 00:57 
Administrator
Awatar użytkownika

W tym przypadku akurat jest jasność co do płci, przynajmniej osobiście jeszcze nie spotkałam się z sytuacją żeby Król był kobietą lub Królowa mężczyzną. Rycerze ostatecznie też najczęściej okazują się być mężczyznami.
Paziowie w niektórych taliach to Księżniczki, i - co by nie mówić - w praktyce to głównie kobitki albo młodzi chłopcy (rzadziej, ale jednak). :)

Tak czy inaczej warto pamiętać, że Rycerz może wskazywać na kobietę która zadziała w męski sposób, Paź może być chłopakiem.

PostZamieszczono: 08 sie 2009 15:32 
Czy do wszystkich Królów można zastosować zasadę, że nie działają bezpośrednio i wszystko się wokół nich kręci ?

Król stoi najwyżej w hierarchii figur, więc chyba dlatego.

PostZamieszczono: 08 sie 2009 16:40 
Administrator
Awatar użytkownika

W sumie tak to działa, dobrze myślisz. :)
Królowie są zazwyczaj osobami do których to my się fatygujemy lub mamy jakiś interes. Kto to słyszał żeby Król za kimś biegał? Jak trzeba coś załatwić wysyła Pazia lub Rycerza.

Najbardziej te niedziałanie bezpośrednie dotyczy Króla Buław. Niektórzy nawet nazywają go "wielki nieobecny" - często jest to ktoś kogo nie ma przy nas fizycznie, bo np. przebywa za granicą albo w innym mieście, ale jest dla nas ważny i sprawy kręcą się wokół niego. W dobie internetu to także sygnifikator znajomości zawartych przez portale randkowe. :)

Tytuł: Karty dworskie w nawiazanu do Kiepska ze mnie tarocistka
PostZamieszczono: 13 gru 2009 16:36 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

w nawiązaniu do postu - Kiepska ze mnie tarocistka
Karty osobowe też należą do Małych Arkanów, więc automatycznie podlegają pod Duże i w rozkładach są słabsze

to wiem kingo chciałam wiedziec jak widzisz królów, królowe, giermków i paziów.
Jest tyle niterpretacji. Do tej pory każda z wróżek z ktorą miałam doczynienia robi to intuicyjnie. Od jakiegoś czasu staram sie opisac jakis klucz. Zajmowałam sie tym wiele razy, a one nadal jakby nie chciały się określić. Tak jak wiadomo co to śmierc, czy 5 mieczy / to jasne i oczywiste / to kim , czym są karty dworskie?

gg 44818108
http://tarot24h.blogspot.com/

Tytuł: Re: Karty dworskie w nawiazanu do Kiepska ze mnie tarocistka
PostZamieszczono: 14 gru 2009 00:05 
Stały Bywalec

Hm :!:
Czy karty możemy traktować zgodnie z "nominałem"?
I Tak:
Najsilniejsze są AW
Później Karty Dworskie z AM
A na końcu pozostałe AM

Czy kolor karty też ma znaczenie:
Najsilniejsze w AM są Buławy a najsłabsze Denary :?:

PostZamieszczono: 14 gru 2009 00:07 
Stały Bywalec

A jeszcze zapomniałam o Asach
AS to jedynka, czyli jest pewnie najsłabsza w kolorze :?:
:)

PostZamieszczono: 14 gru 2009 12:11 
Nowicjusz

nie zawsze uczono tak :
atuty-asy-figury-pozostałe karty numeryczne, przy czym w atutach najważniejsze są: Głupiec, Mag jako karty otwierające cykl.. i Świat jako zamykający cykl przemian.

PostZamieszczono: 14 gru 2009 12:24 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

nie zupełnie o to mi chodziło. Ciekawa jestem kart dworskich.
Króle i królowe - to osoby z boku.
rycerze to nastrój, jako osoby odgrywają rolę w rozkładzie ale to dopiero poznane osoby, pierwsze kroki
paziowie - to taki mały pstryk, krótkotrwała energia. Okreslenie o kogo chodzi. Dzieci, młode osoby. Ale tez szansa, sprzyjające okoliczności.
????
i takich nterpretacji jest duzo.

Kto kim?

gg 44818108

PostZamieszczono: 14 gru 2009 12:46 
Administrator
Awatar użytkownika

Nie, najprościej jest pamiętać tylko o nadrzędnej roli Wielkich Arkanów. Małych numerowanych nie trzeba "rozdrabniać" na mocniejsze i słabsze.
Co do Dworskich, nie są one jakoś specjalnie ważniejsze od innych kart z MA, są tarociści którzy używają ich wyłącznie jako sygnifikator klienta lub osób o które pyta.
W praktyce dworskie faktycznie czasami "przeszkadzają" - zwłaszcza w małych rozkładach. Wyciągasz kilka kart, a prawie wszystkie to figury. :roll: I bądź tu mądry.

Na dobrą sprawę karty dworskie to ludzie, osoby które pojawiają się w życiu i coś robią zgodnie z charakterem danej karty. Przypisywanie im tylko wydarzeń nie bardzo ma sens, bo tu kluczem w pierwszej kolejności "kto?", później dopiero "co?". Jak by nie patrzeć, od samego "co" są Małe Arkana numerowane.

I tak na przykład, Paź Kielichów nie tyle będzie zaproszeniem, co osobą która przyjdzie i nas zaprosi, możliwe że w czyimś imieniu. Paź Mieczy nie będzie samą informacją, tylko człowiekiem który te wieści przekaże od kogoś.

Karty dworskie były trochę omawiane w dziale Małe Arkana, dlatego może tu już nie będziemy ich od nowa przedstawiać.
W skrócie można powiedzieć że:

- Paziowie są osobami nie tylko młodymi, ale również mającymi słabsze znaczenie, czasem też i niższą rolę społeczną. Wykonują coś dla kogoś, sami nie podejmują decyzji i nie mają bezpośredniego wpływu na cokolwiek.
- Rycerze to nieco wyższy szczebel, głównie wskazują na osoby wykonujące jakieś działania w konkretnym celu. W odróżnieniu od Paziów mogą działać "na własny rachunek" i podejmować decyzje mniejszej wagi (typu jak wykonać powierzone zadanie).
- Królowe na drabinie społecznej stoją wyżej od Paziów i Rycerzy, mogą nimi kierować. Królowa sama podejmuje decyzje, ma bezpośredni wpływ na wydarzenia. Czasami działa osobiście, ale równie dobrze może korzystać z usług Pazia i Rycerza.
- Królowie są kierownikami zamieszania, prawie nigdy nie fatygują się osobiście, to my musimy do nich chodzić. :) Podejmują ostateczne decyzje, a słowo Króla rzecz święta.
Król i Królowa przeważnie nie wskazują na Klienta (chyba że ten jest szefem / dyrektorem), a na ludzi z których Klient będzie musiał słuchać, czy też od których zależy jakaś istotna decyzja.

PostZamieszczono: 14 gru 2009 12:59 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

o dziekuję ci Kinga - o to mi chodziło.
Pozdrawiam

gg 44818108

PostZamieszczono: 16 gru 2009 21:09 
Stały Bywalec

Kiedy w układzie pojawia się Karta Dworska - to chyba raczej powinnam traktować ją jednak jako osobę.
W opisach do tych kart w literaturze pojawiają się również blaski i cienie, i wtedy symbolizują charakter wydarzeń.
Dla mnie bardziej przekonująca jest wersja osobowa tej karty.
Wyciągam taką kartę i w myślach odruchowo nasuwa mi się w pierwszej kolejności człowiek.

PostZamieszczono: 17 gru 2009 12:29 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

jest dużo opracowań gdzie mówi się że król to i kobieta i mężczyzna. Tak samo i królowe nie oznacza że są kobietami. Wszystko zależy od roli. Królowa - kożysta z tego co jest.
król stoi z boku.
Choć ja sama też nie spotkałam się by król oznaczał kobietę w praktyce.
Ale teorie są różne.
http://www.astroakademia.pl/kurs/main.php - wystarczy poczytać Jóżwiaka. ale nie tylko.

gg 44818108

PostZamieszczono: 29 gru 2009 00:07 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Cytuj:
Najbardziej te niedziałanie bezpośrednie dotyczy Króla Buław

brawo Kinga - taki wlasnie jest Krol buław - ja to znam z autopsji :)

PostZamieszczono: 05 sty 2010 18:43 
Administrator
Awatar użytkownika

Niby tak, w podręcznikach uczą że Król może być kobietą, a Królowa facetem. Też na dobrą sprawę miałam kiedyś problem, ale teraz podchodzę do tego inaczej, co bardzo upraszcza życie i działa w praktyce.
Skoro w tarocie są ŻEŃSKIE figury, jeśli tarot "zechce" wskazać mi kobietę - ma ich aż cztery rodzaje plus babki z WA. :) To samo dotyczy mężczyzn. Nie ma zatem ani potrzeby, ani sensu mieszać płci.

Król to facet, Królowa jest kobietą. I ja też nie miałam do tej pory sytuacji, żeby Królowa wskazywała mi faceta albo odwrotnie...

Teraz z tymi najwyższymi figurami dworskimi tarota utożsamia się dyrektorów, prezesów i tak dalej. Dyrektorami i prezesami bywają także kobiety. Ogólnie nie da się powiedzieć, że Królowa w tarocie jest figurą słabszą od Króla albo mu podległą - jest tylko innej płci, prawa oraz wpływy ma zupełnie te same.

Dawniej pomiędzy Królową a Królem była istotna różnica pod względem ról społecznych i zadań. Król-facet był ważniejszy, podejmował decyzje i rządził krajem. Królowa jako jego żona rządziła w zasadzie tylko dworem.
Ale jak najbardziej istniały również Królowe-głowy państwa, które doskonale obchodziły się bez Króla jak choćby Elżbieta I. Dziś też mamy Królową która sama rządzi - Elżbieta II. Król Filip przecież nie specjalnie się udziela, ma tytuł króla, ale to królowa podejmuje decyzje...

PostZamieszczono: 05 sty 2010 19:34 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Swietnie kinga masz racje. Tak jest latwiej a przecież dużo zależy od naszej umawy z kartami. Też tak bede robic, a nie główkowac. ciagle mam jakieś trudności z tymi dworskimi kartami jak i z odwróconymi ale to w osobnym poście.

gg 44818108

PostZamieszczono: 05 sty 2010 20:31 
Administrator
Awatar użytkownika

Potwierdzam, to ułatwia interpretację. Ostatecznie jeśli Król będzie niemęski, to raczej nie pokaże się poprzez kartę Królowej, tylko Króla plus coś wskazującego jego miękkość: Kapłankę, Cesarzową, Umiarkowanie, Księżyc, Gwiazdę, albo sławetną II Buław. :) Możliwości jest sporo.

PostZamieszczono: 26 mar 2010 10:30 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Kinga pisze:
Teraz z tymi najwyższymi figurami dworskimi tarota utożsamia się dyrektorów, prezesów i tak dalej. Dyrektorami i prezesami bywają także kobiety. Ogólnie nie da się powiedzieć, że Królowa w tarocie jest figurą słabszą od Króla albo mu podległą - jest tylko innej płci, prawa oraz wpływy ma zupełnie te same.
Dawniej pomiędzy Królową a Królem była istotna różnica pod względem ról społecznych i zadań. Król-facet był ważniejszy, podejmował decyzje i rządził krajem. Królowa jako jego żona rządziła w zasadzie tylko dworem.

heh czyli w kartach tyż równouprawnienie :twisted:

PostZamieszczono: 29 mar 2010 14:36 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

Nina pisze:
Kiedy w układzie pojawia się Karta Dworska - to chyba raczej powinnam traktować ją jednak jako osobę.
W opisach do tych kart w literaturze pojawiają się również blaski i cienie, i wtedy symbolizują charakter wydarzeń.
Dla mnie bardziej przekonująca jest wersja osobowa tej karty.
Wyciągam taką kartę i w myślach odruchowo nasuwa mi się w pierwszej kolejności człowiek.

A ja się i tak buntuję i zastanawiam dlaczego w tarocie w kartach dworskich więcej jest facetów ? ;) A tak serio dziewczyny czy karty dworskie zawsze uważacie za osoby czy czasami przypisujecie im zachowanie, uczucia bądź wynik sytuacji ? Nie wiem sama co robić kiedy nagle wyskakuje mi karta dworska w rozkładzie w którym raczej jej być nie powinno ...

PostZamieszczono: 22 kwie 2010 14:06 
Hurra, mogę prosić o interpretację!

Skoro...
Paźiowie to dzieci
Rycerze to mężczyźni do 30 roku życia
Królowe to mężatki dojrzałe seksualnie kobiety
Królowie dojrzali mężćzyźni

Paż Kielichów to młoda nieśmiała kobietka

to czy wyzwoloną , niezamężną, bez dzieci, samodzielną 30 tkę możemy zakwalifikować jako Krolową ? :)

PostZamieszczono: 22 kwie 2010 16:12 
Stały Bywalec
Awatar użytkownika

królowa kj jako wyzwolona, bo samotna to dla mne królowa mieczy, choc ta jest po przejsciach

gg 44818108

PostZamieszczono: 11 maja 2010 13:42 
Administrator
Awatar użytkownika

Są szkoły tarota (w sensie sposoby pracy z kartami), gdzie Kart Dworskich nie używa się cały czas, a tylko w określonych sytuacjach. Próbowałam kiedyś i powiem że to ma sens.
Rzeczywiście bywa, że robimy rozkład który ma ukazać np. rozwój jakiejś sprawy. A tu jedna za drugą pojawiają się karty dworskie i nie bardzo wiadomo o co chodzi, jak to ugryźć. Stąd jeśli robimy rozkład inny niż ogólny, czy tam gdzie nie chodzi nam o innych ludzi, można karty dworskie po prostu odłożyć, posługiwać się wyłącznie Wielkim Arkanami i Małymi od Asa do 10.
Karty Dworskie można także stosować wyłącznie w roli sygnifikatora osoby o którą pytamy, samego pytającego lub w sytuacji gdy chcemy określić charakter i rodzaj działań człowieka.

Jeśli komuś te Karty w rozkładach przeszkadzają, polecam spróbować. :) Wróżba wcale na tym nie traci.

PostZamieszczono: 14 maja 2010 15:55 
Administrator
Awatar użytkownika

Karola pisze:
Skoro...
Paźiowie to dzieci
Rycerze to mężczyźni do 30 roku życia
Królowe to mężatki dojrzałe seksualnie kobiety
Królowie dojrzali mężćzyźni

Paż Kielichów to młoda nieśmiała kobietka

to czy wyzwoloną , niezamężną, bez dzieci, samodzielną 30 tkę możemy zakwalifikować jako Krolową ? :)

Tak, myślę że będzie to jak najbardziej uzasadnione. Czy kobieta jest mężatką, czy nie, po 30 jej psychika na pewno nie jest już Paziowa, bliżej jej do dojrzałej Królowej.
Taka kobieta może za to pełnić rolę Pazia, tzn. podlegać komuś, służyć, mieć słabą pozycję i w tym sensie być Paziem.

Ogólnie jeśli już karty pokażą wolną trzydziestkę jako Pazia, będzie chodziło o nie o to kim jest, a co sobą reprezentuje, dokładniej jaką rolę odgrywa w kontekście sprawy o którą pytamy.

To można też podkreślić: Karty Dworskie nie tyle wyznaczają kto jest kim tak w ogóle, częściej wskazują tylko na odgrywane role w sprawie której dotyczy rozkład.
Raz masz decydujące znaczenie i nakręcasz akcję będąc Królową Buław, innym razem i w innej sytuacji pójdziesz prosić kogoś o wsparcie jako Paź Monet. :)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna