Strict Standards: Non-static method utf_normalizer::nfc() should not be called statically in /home/www/vhosts/tarotnet.pl/httpdocs/forum2/includes/utf/utf_tools.php on line 1804 Czy możliwa jest zmiana znaczenia w zależności od talii : TAROT W PRAKTYCE

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy możliwa jest zmiana znaczenia w zależności od talii
PostZamieszczono: 29 wrz 2012 15:50 
Nowicjusz

dziękuje Wam wszystkim za opinie, faktycznie musze zrobic rozklad na ewentualna przyszlosc

mam jeszcze jedno pytanie odnosnie 4 pucharów, ja pracuje z talia primavera i moja 4 puchary przedstawia kobiete z kwiatami na kolanach, papierosem, ona wydaje sie byc taka "zaspokojnona" ... czy moze byc tak, ze w zaleznosci od talii dana karta troche zmienia znaczenie?

Mariola:Połączone posty

Ostatnio zmieniony 04 paź 2012 15:04 przez Kinga, łącznie zmieniany 2 razy
Temat przeniesiony ze szkółki.

Tytuł: Re: co czeka mnie z pewnym panem
PostZamieszczono: 30 wrz 2012 15:22 
Stały Bywalec

Witam pięknie - mówisz, że w twojej tali przedstawiona jest kobieta z kwiatami na kolanach i papierosem, być może oczekuje na coś lub jest już znudzona. :zgadzasię:

PostZamieszczono: 30 wrz 2012 15:28 
Wszędzie mnie pełno!
Awatar użytkownika

Witaj Ago

agakrzywicka pisze:
ale zapytalam: co czeka mnie z tym panem i:
król monet, kochankowie, 4 puchary = gwiazda

Biorąc pod uwagę, że słabo się znacie, to króla Denarów odbieram tutaj
jakby Pan był już z kimś w relacji/Kochankowie/, sądzę, ze mogłaby to być propozycja niezobowiązujących spotkań, sytuacja, która by Cię raczej zniesmaczyła.

agakrzywicka pisze:
mam jeszcze jedno pytanie odnosnie 4 pucharów, ja pracuje z talia primavera i moja 4 puchary przedstawia kobiete z kwiatami na kolanach, papierosem, ona wydaje sie byc taka "zaspokojnona" ... czy moze byc tak, ze w zaleznosci od talii dana karta troche zmienia znaczenie?

Kartę przede wszystkim powinnaś interpretować tak jak ją czujesz, jest sporo wróżek, które w życiu nie przeczytały opisow znaczeń, kierują się intuicją oraz doświadczeniem. A wystarczy jak wejdziesz na różne fora i poczytasz ile jest różnych opisów, czasem sprzecznych ze sobą.
Podobnie jak z interpretacjami rozkładu kart, każdy widzi co innego.

PostZamieszczono: 30 wrz 2012 22:18 
Nowicjusz

tak intuicja jest tutaj najwazniejsza, dziekuje ja opinie i mam nadzieje, ze bede mogla zweryfikowac

PostZamieszczono: 02 paź 2012 11:38 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

agakrzywicka pisze:
czy moze byc tak, ze w zaleznosci od talii dana karta troche zmienia znaczenie?

Aga,
wydaje mi się, że tak może być - im dalej od kanonu, od podstawowych znaczeń pierwszych Tarotów, marsylskiego, RW, Crowleya. Trzeba odwołać się do symboliki danej karty - tak, jak napisałaś z tym papierosem. Ale on także się spala, wiele mówi się o negatywach palenia. Dalej, kwiaty na kolanach zostały ścięte, jak rozumiem, czyli coś się dokonało, życia im nie przywrócisz. Papieros się wypali, a kwiaty zwiędną. Zostanie popiół. To moje skojarzenia.
Trzeba kłaść wiele rozkładów, żeby zobaczyć, w jaki sposób dana talia działa i jak sprawdza sie przekaz danej karty z rzeczywistością.
Na marginesie, to nie sądzę, żeby można było nazwać Tarotem jakąś odjechaną talię, która w ogóle nie odnosi się do jego podstaw.

Tytuł: Re: Czy możliwa jest zmiana znaczenia karty w zależności od
PostZamieszczono: 04 paź 2012 14:32 
Administrator
Awatar użytkownika

Ja tam nie mogę zgodzić się z opinią, że karty można interpretować dowolnie.
Ale po kolei. Prawdą jest, że w niektórych nietypowych taliach sposób przedstawia jakieś karty może być całkowicie inny - wszystko gra, dopóki pozostaje niezmieniony jej główny przekaz. Jeśli przekaz jest skrzywiony i narzuca jakąkolwiek inną treść, to jest to już tylko radosna twórczość własna autora, a nie tarot.

Co do interpretacji, praca intuicyjna w żadnym razie nie może opierać się wyłącznie na luźnych skojarzeniach samego interpretującego z pominięciem istoty przekazu karty, bo wtedy to już nie jest praca intuicyjna, tylko bardziej zmyślanie.

Intuicyjne odczyty nie oznaczają, że można mieć w głębokim poszanowaniu archetypy, symbolikę, strukturę i sedno tarota - one pojawiają się dopiero, gdy znasz i czujesz klimat tarota na tyle dobrze, że karty zaczynają do ciebie gadać.

Na forach przyjęło się, że tarot intuicyjny to jakiś freestyle, czyli że nie trzeba posiadać głębszej wiedzy, wystarczy pobieżna znajomość arkanów. Popatrzymy w karty i co tam akurat wpadnie na myśl i wydaje się dobre, to jest właśnie wróżba...
To oczywiście wcale tak nie działa, lecz dzięki takiemu podejściu mnożą się błędne interpretacje.

Intuicyjną interpretację, choćby informacja była niezwykła, ZAWSZE da się uzasadnić. Informacje te nie są z sufitu, jak się nad nimi pochylić, to one mają swoje umocowanie w symbolach, współgrają z energią danej karty, z czegoś naprawdę wynikają i bronią się same.
Natomiast te pseudointuicyjne, czyli freestajlowe, da się uzasadnić tylko stwierdzeniem "no bo ja tak myślę".

Tytuł: Re: Czy możliwa jest zmiana znaczenia w zależności od talii
PostZamieszczono: 06 paź 2012 16:18 
Moderator
Awatar użytkownika

Jak najbardziej zgadzam się z powyższą wypowiedzią Kingi w kwestii interpretacji. Problem z kartami Tarota jest taki, że bardzo wiele osób ma wielkie chęci do posługiwania się kartami, jednak nie chce im się uczyć Tarota tak na serio. W takiej sytuacji, najlepiej jest ściemnić kila słów o intuicjii (która nota bene jest potężnie istotna, jednak teraz mówię o niej w innym kontekście) o tym, że coś tam się kojarzy, wydaje itd. Dlaczego? Bo tak jest łatwiej, ludzie chcą wróżyć już, odrazu, zaraz po kupieniu kart. Rzadko kiedy trafi się ktoś, kto kupi karty, książki i poświęci najpierw długie miesiące (a może nawet lata) na zgłębianie tajemnic, symboliki, archetypów, mitów itd. związanych z przedstawionymi na kartach obrazami, zanim położy karty pierwszy raz. Jednak brak cierpliwości leży w naturze ludzkiej i tak naprawdę to wszystko właśnie z tego wynika.
Chociaż zdarzają się osoby wybitne, wyjątki, które posiadają dar jasnowidzenia i w ogóle jakieś paranormalne zdolności, potrafią czytać właściwie karty Tarota bez uczenia się ich symboliki, znają ją po prostu ot tak, np. Suliga tak miał (jak ktoś zna jego życiorys ezoteryczny mniej więcej to kojarzy o co mi chodzi). No ale wiadomo, my tu nie jesteśmy Suligami :usmiechniety: i musimy się uczyć a nie liczyć na cuda.
A co do tej 4 Pucharów w Tarocie Primavera, chodzi mi o te kwiaty, papieros i piękną kobietę, jest to nastrój na kilometr zalatujący dekadencją. 4 Pucharów ma w sobie coś w rodzaju frustracji w pewnych sytuacjach. Ta karta mówi nam o tym, że człowieka coś omija lub ominie, świadomie lub nieświadomie. Gdyż może zdarzyć się tak, że ktoś odrzucając ofertę, która na pozór jest błaha, w przyszłości może okazać się kluczowa. Czasem zrezygnować musimy, gdyż życie nas do tego zmusza, wtedy wkraczamy w kolejny etap życia ze świadomością braku pełnego spełnienia, jednak za własnym przyzwoleniem. To jest smutna karta, szczególnie jeśli stoi na pozycjach związanych z przyszłością, dlatego, że wiadomo wtedy że co ktoś by nie zrobił to itak coś tam jednak straci. Jak dłużej się nad tym zastanowić, to nachodzi mnie pewna wątpliwość czy aby w ogóle powinno się o niej informować, osobę pytającą i czy wspominać o jej znaczeniu i zwiastowaniu. Loś itak pokieruje człowiekiem tak, że karta się raczej spełni a po co komplikować życie. :tajemnica:

Rozjaśnię jeszcze odrobinę moją myśl i dodam dwa słowa.
Dlaczego mowa o zwiastowaniu braku spełnienia? Gdy osoba posiadająca 3 kielichy musi w swoim życiu dojść do momentu, kiedy będzie miała 4. 4 jest symbolem pełni na swoim poziomie, jest efektem budowania czegoś stałego, pewnego, szczęśliwego zatem. 4 to cztery ściany naszego domu, także domu metafizycznego, jak religijna świadomość czy spełnienie zawodowe, moment kiedy czujemy, że udało nam się to do czego dążyliśmy.

Dlaczego osoba będzie cierpiała w przyszłości? Bo w chwili podawania jej 4 kielicha, nie ma jeszcze pełnej świadomości, że ten element był kluczowym, kończącym pewien proces.
Na podstawie takiej konkretnej analizy tworzy nam się również obraz 5 Kielichów i powodów dlaczego 5 Kielichów jest taka jaka jest.

Czy choć trochę udowodniłam niektórym, że karty to nie tylko obrazki, które można czytać byle jak na "intuicję"?
Niezależnie od talii...gdyż różne nastroje talii Tarota wynikają z tego, że autor skupia się na jakimś tam momencie/elemencie danej karty(wchodzącym w skład jej nastrojów), a nie zmienia jej znaczenie.
Na pytanie czy karty można czytać różnie w zależności od talii, odpowiadam zatem:nie.
:usmiechniety:

PostZamieszczono: 11 lip 2013 18:04 
Hurra, mogę prosić o interpretację!

Zgadzam się z powyższymi dwiema wypowiedziami.

Jak w wielu innych dziedzinach, biegłość w czytaniu kart można uzyskać dopiero po dogłębnym zapoznaniu się ze znaczeniem karty, jej symboliką. Uważam, ze powinny istnieć standardy w tworzeniu nowych talii, podstawowa symbolika, rdzeń powinien pozostawać taki sam, elementy dodatkowe, jakaś indywidualna interpretacja przy tworzeniu talii to już kwestia twórcy. Wówczas pracując z talią X by uzyskać trafna odpowiedź wylosujemy np. kartę 4 buław [ bo uzupełniona jest o jakiś szczegół], a pracując z talią Y wylosowalibyśmy kartę o podobnym brzemieniu ale z innym jakimś szczegółowym elementem, który pomoże nam odpowiedzieć na zadane pytanie.

PostZamieszczono: 11 lip 2013 18:20 
Hurra, mogę prosić o interpretację!

c.d. podam może przykład [proszę o połączenie postów]
Kiedyś znajoma poprosiła o rozkład partnerski, była po kłótni z chłopakiem, bała sie , ze to koniec związku itd... Zrobiłam rozkład partnerski. Karty po jej stronie byly takie:
podstawa - Cesarz
myśli - 5 mieczy
uczucia - 3 pucharów
zachowanie - 4 buław

Pierwsze co przyszło mi do głowy po zobaczeniu tych kart to bylo to, ze pomimo rozpaczy w głosie wcale nie jest w takim złym nastroju [ 3 pucharów + 4 bulaw] i po drugie, ze jest w domu rodzinnym (byla studentką i mieszkała w wynajętym pokoju). Co wskazywało na dom rodzinny? cesarz jako podstawa + 4 buław jako zachowanie, w końcu obie karty wskazują na stabilność, pewność, 4 buław = 4 ściany domu. Na 4 buław w mojej talii jest rysunek, który przedstawia na pierwszym planie kobiety, które piorą a na drugim planie świetnie bawiących się ludzi. Znajoma przyznała, ze jest w domu rodzinnym, przyjechała na weekend i teraz sprząta i gotuje bo pomaga mamie w organizacji imienin [co 4 kijów świetnie przedstawiła]. Zmierzam do dwóch rzeczy: nie wpadałabym na to gdybym nie znała podstawowego znaczenia kart [ no, ze czwórki to to i to...] oraz być może gdybym korzystała z innej talii to na poziomie zachowanie wypadłaby inna karta celniej prezentująca jej aktualną sytuację.

PostZamieszczono: 30 lip 2013 19:31 
Rozglądam się

Liwia pisze:
Zmierzam do dwóch rzeczy: nie wpadałabym na to gdybym nie znała podstawowego znaczenia kart [ no, ze czwórki to to i to...] oraz być może gdybym korzystała z innej talii to na poziomie zachowanie wypadłaby inna karta celniej prezentująca jej aktualną sytuację.

Dobrze mówisz.
Intuicja w Tarocie jest niezbędna, ale żeby ją uruchomić, po prostu trzeba znać znaczenia kart. To absolutna podstawa. Bez tego nie odsłaniało by się przed nami bogactwo znaczeń.
Przypomina mi się pewien mój znajomy, który nigdy nie nauczył się porządnie grać na żadnym instrumencie, za to robił to z wielkim upodobaniem. Wyglądało to tak, że brał flet i dmuchał jak popadnie, po czym zdumionym słuchaczom wmawiał, że jest to "muzyka intuicyjna".
Tak samo jest z wieloma tarocistami - amatorami. Nie znają struktury Tarota, nie mają zielonego pojęcia o symbolice kart, zamiast tego biorą pierwszą lepszą talię i interpretują obrazki jak popadnie twierdząc, analogicznie jak mój znajomy, że jest to "wróżenie intuicyjne".

PostZamieszczono: 03 sie 2013 09:58 
Administrator
Awatar użytkownika

I wreszcie mamy tu pełną jednomyślność, że tarot to nie freestyle dla leniuszków, którym marzy się wróżenie bez poznania zasad. :)

Cytuj:
Tak samo jest z wieloma tarocistami - amatorami. Nie znają struktury Tarota, nie mają zielonego pojęcia o symbolice kart, zamiast tego biorą pierwszą lepszą talię i interpretują obrazki jak popadnie twierdząc, analogicznie jak mój znajomy, że jest to "wróżenie intuicyjne".

Niestety nie tylko typowi amatorzy coś podobnego czynią. O zgrozo, "wróżących intuicyjnie profesjonalistów" jest dzisiaj istny wysyp. Wystarczy się rozejrzeć w internecie, poczytać blogi, strony i fora dyskusyjne. Co drugi tak robi. :dash2:
Gdy widzę, że ktoś pisze o sobie "wróżę intuicyjne" już wiem czym to pachnie. Zaraz się okazuje, że "umówił się z kartami po swojemu"... ZMORA!
Czasami zazdroszczę astrologom, gdyż na ich podwórku takich kwiatków nie obserwuję. Pewnie dlatego, że praca z horoskopami w pierwszej kolejności wymaga poznania systemu i jeśli się tego nie zrobi, nie ruszy się z miejsca ani na milimetr. Widok radixu akurat nikomu z niczym kojarzyć się nie może, więc i freestajlerów tu nie uświadczysz. :hehehe:

PostZamieszczono: 07 sie 2013 15:44 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Dla mnie znaczenia kart są takie jak powinny być, niezależne od wizji autorów poszczególnych talii, chociaż i tak większość sięga po klasykę :usmiechniety: i inspirują się. Bo kto to widział, że zamiast lwa w mocy słoń, a może kociak, albo inne abstrakcje. Bez przesady bo właśnie takie rzeczy zniekształcają prawdziwy odbiór. Intuicja jest potrzebna, ale bez znajomości symboliki to jak chodzenie troszkę na ślepo po ciemnym lesie, bo nie wiemy gdzie jest bagno i niebezpieczeństwo a gdzie jaskinia bądź schronienie, i sami możemy zrobić sobie krzywdę. Jakoś takie skojarzenie mnie naszło :)

PostZamieszczono: 07 sie 2013 21:36 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Znaczenie na pewno sie nie zmieni. Niektore talie ida glebiej, np. w kwestie tantryczne czy rozwojowe... mamy rozne talie wtedy, jak np. Osho chociazby, ktory jest juz bardziej takim rozwojowym, poznawczym tarotem. Thoth dotyka kwestii tantrycznych. Mamy talie, ktore dokladniej ukazuja przeplyw energii itd...
Ale podstawy sa niezmiennie, bez wzgledu na talie, jakiej uzywamy.

PostZamieszczono: 09 sie 2013 22:46 
Administrator
Awatar użytkownika

Racja racja, niektóre talie koncentrują się na jakimś temacie czy motywie. Dla mnie probierzem czy talia jest w ogóle dobrze zrobiona i przemyślana, jest właśnie to, czy pogłębia znaczenia podstawowe, czyli czy nie zmienia samego sedna ale lepiej lub gorzej je uzupełnia. Taką talią jest np. wymieniony Osho Zen Tarot - akurat dla mnie arcymistrzostwo. Osho Zen bardzo wiele wniosła do mojego rozumienia kart. :)

Na pewno trzeba mieć świadomość, że współczesnym rynkiem wydawniczym rządzi głównie chęć zysku. Nie wszystko co jest wydawane jako tarot, to dobre karty. Jak się porozglądać sporo jest talii może ładnych i kuszących, ale pod względem symboliki i samego przekazu wykonanych po prostu trefnie. Ludzie toto kupują, bo się podoba, a potem mają dziwne sposoby interpretacji...

PostZamieszczono: 20 sie 2013 11:43 
Rozglądam się

Kinga pisze:
Dla mnie probierzem czy talia jest w ogóle dobrze zrobiona i przemyślana, jest właśnie to, czy pogłębia znaczenia podstawowe, czyli czy nie zmienia samego sedna ale lepiej lub gorzej je uzupełnia. Taką talią jest np. wymieniony Osho Zen Tarot - akurat dla mnie arcymistrzostwo. Osho Zen bardzo wiele wniosła do mojego rozumienia kart. :)

Osho Zen Tarot jest faktycznie bardzo dobry pod tym względem. W tej talii karty są zobrazowane bardzo oryginalnie i nietypowo, a jednocześnie wszystkie nawiązują do klasycznych znaczeń. Małe arkana z Osho Zen są jak dla mnie rewelacyjne, pod tym względem, że tworzą bardzo spójny system. Jest to po prostu bardzo dobra, przemyślana interpretacja.
Czasem, gdy potrzebuję głębiej zajrzeć do jakiejś karty, patrzę sobie jak została przedstawiona w Osho Zen.

PostZamieszczono: 17 wrz 2013 12:40 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

agakrzywicka pisze:

:hej:
znaczenie karty 4 kiel Primavera i RW jest takie samo tzn. okropne znudzenie, przesyt dlatego też ta karta np. mówi o wymiotach

...tylko wizja znudzenia jest inaczej przedstawiona (co pomaga lub utrudnia zobaczenie tego samego problemu z innej perpektywy) ale przekaz karty jest taki sam
to co zaczęło się asem kiel - teraz znajduje się w energii 4 co daje info jak wykorzystaliśmy potencjał asa kiel, czym kim jest dla nas ten as pucharów
- potem 4 kiel leci w 7 kiel aby zderzyć się w królu kiel pod patronatem Gwiazdy
podobnie 2 kiel - 5 kiel - 8 kiel - Qkiel patronat kart to Arkan XIII

He he, jak po 4 kiel pojawi się 5 kiel to jest to na pewno dobry (acz bolesny) omen, bo sprowadza człeka na ziemię i jest większa jasność choćby i przez łzy, no a 7kiel to ma do zaoferowania alkohol, narkotyki , różowe okulary itd.
jeśli po 4 kiel jest karta innego żywiołu to wtedy 4 kiel daje info 1, 4,7 król kiel i WA nr. XVII , a dany żywioł i nr. karty wzmacnia lub osłabia znudzenie.

Cytuj:
Kinga pisze:
Dla mnie probierzem czy talia jest w ogóle dobrze zrobiona i przemyślana, jest właśnie to, czy pogłębia znaczenia podstawowe, czyli czy nie zmienia samego sedna ale lepiej lub gorzej je uzupełnia.(...)

Zgadzam się :zgadzasię:

PostZamieszczono: 17 wrz 2013 15:38 
Rozmowny Użytkownik
Awatar użytkownika

Dopiszę :usmiechniety:
konkretnie odpowiadając na postawione pytanie Czy możliwa jest zmiana znaczenia w zależności od talii? -
odpowiadam NIE;
możliwe jest natomiast zobaczenie problemu z innej perspektywy pod warunkiem, że karty tarota, którymi się posługujemy są kartami tarota, a nie jakimiś autorskimi sf-n dziwolągami dithen ezoteryków.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]